Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

Ковачевски: Заштитата на македонскиот јазик, идентитетот и културното наследство е приоритет

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски во одговор на пратеничко прашање истакна дека дури и во услови на економска и енергетска криза Буџетот за култура не е намален.

„Буџетот на министерството за култура не се состои само од проекти кои што се финансираат како авторски проекти во државата со години, туку се состои и од други дискрециони и недискрециони издатоци во однос на работењето на раководството на министерството.

Со колективниот договор кој што е потпишан во Министерството за култура, платите се покачени за исклучително висок износ во однос на други плати во другите сектори, тој колективен договор беше предмет и на јавна дискусија, предмет на преговори помеѓу Министерството за култура, економскиот тим на Владата, синдикатот и на крајот на денот ќе имаме сигурно некакво решение во однос на истиот, но сепак буџетот мораше да предвиди зголемени трошоци во однос на платите за вработените во култура, особено во деловите на култура кои што се однесуваат на уметноста“, рече Ковачевски.

Премиерот истакна дека предвидени се голем број на вложувања кои се однесуваа на заштитата на македонскиот јазик, на дигитализацијата на толковниот речник и навистина тоа е еден успех кој што е успех на државата. Исто така заштита на културното наследство е нешто што навистина на високо ниво е издигнато во овој Буџет за 2023 година и веќе се работи на неколку значајни проекти.

„Меѓу овие проекти е изградбата на Центарот за македонски јазик во селото Љубојно кое што е практично второто училиште во кое што се изучувал македонскиот јазик во државата и кое што конечно по завршувањето на административните процедури буџетот е определен и веќе се изработува документацијата потребна за распишување на оглас за избор на проектант. Црквата во Курбиново која што има непроценливо богатство на икони од кои што едната е дел од мотивите на денарот кое што е наше платежно средство, исто така се работи со голем интензитет бидејќи тоа претставува големо културно наследство кое што треба да биде заштитено на вистински начин. Оваа година ќе бидат реновирани и сите споменици и спомен обележја од НОБ, тоа е веќе ставено во буџетот, вие знаете дека овие споменици се во надлежност на општините, но со оглед на тоа дека се работи за споменици кои што се од државно значење во комуникација со општините и по обезбедувањето на сите потребни документи и согласности државата ќе го финансира реконструирањето на достоинствен начин на сите споменици од НОБ во текот на 2023 година“, рече Ковачевски.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Четири хороскопски знаци ги чека април за паметење: Доаѓаат успеси и голем напредок

Овој април ќе биде особено успешен и корисен за четирите знаци кои ќе доживеат голем напредок. Иднината не може да се предвиди, но ако им се верува на астролошките прогнози… Прочитај повеќе

Добриот план е половина работа: Ова ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да го направите пред да одите на одмор

Повеќето туристи кои не патуваат преку агенции, сместувањето го избираат преку специјализирани локации, што се води од критиките на другите гости. Но, тука често се јавува проблемот, особено ако критики… Прочитај повеќе

Дали ги користите двете раце или само палецот? Што кажува начинот на кој ги пишувате пораките за вашата ЛИЧНОСТ

Откријте каква личност сте. Сите ние поминуваме многу време и на социјалните мрежи и пишувајќи пораки. Во зависност од тоа како ги пишувате, можете да одредите какви сте како личност.… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе