Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+МакедонијаВо тренд...

Фатмир Битиќи предупредува на мерки за компаниите кои користат субвенционирана енергија и не ги намалиле цените на производите

Вицепремиерот Фатмир Битиќи, во емисијата „Интервју во ШЕЊА“, зборувајќи за намалувањето на цените, по субвенционирањето на струјата од државата, рече дека за жал, нивото на шпекулации за тоа да се има некоја придобивка е секогаш присутно кај нас.

„Цените се зголемени во шпекулативна мерка од оние кои ги тргуваат се без основа. Затоа што изјавата дека поскапувањето на струјата влијае на крајната цена до тој степен што рекоа и ги зголемија цените, испаѓа дека не е точна. А, за мене ова е шпекулација“, рече Битиќи.

Тој беше прашан како тоа ќе се запрее, додека рече дека еден од начините е со Законот за данок на солидарност кој вчера помина на пленарна седница.

„Со ова сите што имаат екстра добивка ќе имаат данок од 30 отсто за екстра добивката што ја создале“, рече Битиќи.

Битиќи рече дека овие средства ќе се користат за помош на граѓаните преку антикризни средства.

„Сите што добија субвенции за струја од државата, по привилегирана цена, во последните пресметки гледаме колку ги намалија цените, сите што не направиле такво нешто, подготвени сме не само да им прекинеме струја туку да видиме какви ќе бидат мерките“, рече Битиќи.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Приведени крадци во Скопје

На 27.03.2023 во Скопје од полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје се лишени од слобода Н.М.(18) и М.М.(19), двајцата од Скопје. Полициски службеници од Одделението за… Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ и Муцунски во општина Аеродром во постојано ја докажуваат сопствената неспособност, обвини Баварчиќ

Изјава за медиуми, Драган Баварчиќ, секретар на ОО СДСМ Аеродром Тимчо Муцунски во континуитет продолжува со негрижата за општината, а урбаниот хаос, негрижата за отпадот и уништувањето на зеленилото стануваат… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе