Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarКујната од Centar

Ја јадете оваа храна, а како да џвакате хартија: Експерт објасни зошто доматите немаат вкус како порано

Љубителите на домати сигурно забележале дека оваа храна нема вкус како порано.

Уште повеќе, нема никаков вкус, па кога ќе го јадете, вообичаено се сеќавате колку бил вкусен. Што е причината?

– При одгледувањето и усовршувањето на доматите луѓето најмногу ќе се фокусираат на она што ќе го зголеми нивното производство, како што е големината на самиот плод и добрата толеранција на складирање. Во тој процес се изгубени некои гени кои се вклучени во други важни квалитети: особини на овошје и нивните реакции на стрес – објасни д-р Жанџун Феи од Универзитетот Корнел, кој учествуваше во истражувањето.

Во таа студија беа анализирани генетските податоци на 725 домати, култивирани и диви, поради нивната генетска разновидност. Тие податоци потоа беа споредени со домашниот геном на доматот Heinz 1706, кој често се користи како репрезентативен пример за геномот на доматот.

Истражувањата покажаа дека 93 отсто од доматите немаат верзија на генот кој им дава специфичен вкус. И покрај тоа што виновникот се смета за генетска модификација, причината лежи во лозарите, односно нивниот обид да извлечат максимум од доматите, најголем економски профит.

Гените кои го подобруваат вкусот се изгубени или биле негативно избрани за време на процесот на размножување. Ова е причината зошто доматите немаат генетска разновидност и вкус.

Се покажа дека на Heinz 1706 му недостасуваат околу 5.000 гени, додека на повеќето комерцијално достапни домати им недостасува ретка форма на генот што им дава вкус. Тој TomLoxC ген е пронајден во 90 проценти од дивите видови.

Научниците се надеваат дека нивната анализа ќе доведе до развој на ресурси за „развој на идни функционални студии и размножување“. Производителите на домати можеби се во потрага по вистинските вкусови.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Ужас: Приведени мажи за силување на девојче помало од 14 години во Струга

Двајца повозрасни мажи и еден малолетник се приведени во Струга под сомнеж за полов напад врз малолетничка помала од 14 години. СВР Охрид соопшти дека за делото се осомничени жители… Прочитај повеќе

Пари, среќа, нови можности: Три хороскопски знаци ќе доживеат голем успех во април

Откријте според хороскопот кого ќе го „грее сонце“ во април, кои три знаци ќе имаат најмногу среќа на полето на љубовта, работата и финансиите! Според астрологијата и во однос на… Прочитај повеќе

Груби: Знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени

Членот на Централниот совет на Демократската унија за интеграција, Артан Груби пред почетокот на седницата на Централното претседателство на партијата во Мала Речица истакна дека „знае дека има пратеници на… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе