Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМозаик

Еве зошто повеќето авиони се претежно бели

Секоја авиокомпанија има посебен дизајн, но повеќето авиони се скоро секогаш бели. Ова може да значи дека компаниите имаат слични модели и нивните авиони изгледаат слично едни на други со единствената разлика што делови од авионите се обоени со различна боја.

Сепак, повеќето од авионите се уште се бели. Зошто е тоа така?

Белата боја заштедува пари
Бојата на авионот ја зголемува вкупната тежина на авионот од 272 на 544 килограми во зависност од моделот на авионот. Тежината, секако, ја зголемува потрошувачката на гориво што авионот ја троши, што е слично на превезување на дури осум дополнителни патници. Отстранувањето на оваа непотребна тежина ги прави летовите поевтини, а помалата потрошувачка на гориво значи помало загадување.

Бојата исто така чини пари, и за првичното фарбање и за повторно боење кога бојата ќе почне да бледее. Белата боја не избледува толку брзо како другите бои, што значи дека авионот треба да се фарба поретко.

За бојадисување на авион Боинг 747 се користат околу 545,53 литри боја, додека за боење на Боинг 767 потребни се околу 409,15 литри боја. Во парична смисла, бојадисувањето на комерцијален авион може да чини од 50.000 до 200.000 долари.

Секако, има и предност на белите авиони кога станува збор за промена на сопственоста. Многу авиокомпании и закуподавачи ги продаваат или изнајмуваат своите авиони на други авиопревозници, а нивното задржување бели го прави поевтино да се промени дизајнот или да се прилагодат на нова авиокомпанија.

Белата боја го прави авионот поладен
Како што во лето се носи полесна облека за да апсорбира помалку топлина, така и белите авиони апсорбираат помалку топлина кога летаат на големи височини. Фарбањето на авионот во бело помага да се рефлектира сончевата светлина и да се намали количината на енергија потребна за да се одржува удобност на авионот. На современите авиони кои се направени од композитни материјали им е потребна уште поголема заштита од сонцето бидејќи може да се оштетат од УВ зрачењето, што е уште една причина зошто се користи бела боја.

Најдобар пример е Конкорд. И покрај тоа што одамна беше деактивиран, овој авион достигна брзина од 2 маха. Беше обоен со силно рефлектирачко бело за да ја издржи топлината што ја произведува за време на суперсоничен лет. И носот и предните рабови на овој британско-француски авион со делта-крила може да достигнат температури до 127 °C.

Сепак, две недели во 1996 година, Конкорд на Ер Франс беше обоен сосема поинаку, претежно сино, како дел од рекламниот договор со Пепси. Со оглед на тоа што оваа боја ги немаше рефлектирачките квалитети на оригиналната бела боја, леталото можеше да патува само со брзина од 2 маха 20 минути. Да леташе подолго, авионот би имал ризик од прегревање.

Безбедност и одржување на авионите
Настрана економичноста и функционалноста, белите авиони се полесни за одржување бидејќи на техничарите им е многу полесно да забележат каква било штета. Ова овозможува истекување на масло, пукнатини и други дефекти веднаш да се забележат и поправат. Боење на авионот во бело, исто така, помага да се избегнат удари од птици со тоа што ќе им се дозволи да го видат леталото и да избегнат судир.

Ако е обоен авионот во потемна боја, тој ќе се спои со земјата и ќе ја намали способноста на птицата да го гледа. Истото може да се каже и за пребарување и спасување бидејќи белиот труп им помага на спасувачите многу полесно да го видат местото на несреќата.

Шарени исклучоци
Има, се разбира, исклучоци од правилото. Ер Нов Зеланд обои некои од своите авиони во црно како дел од маркетиншкото партнерство со Туристичката организација Нов Зеланд во вредност од 13,3 милиони долари. Неодамна влезе во историјата со испорачување на првиот целосно црн авион Ербас А321нео со брендот на Стар Елијанс.

Слично на тоа, евтините носачи често ги фаворизираат шарените палети на бои. Таков пример е easyJet, иако неговиот целосно портокалов млаз беше еднократен. Во меѓувреме, целосно бели дизајни се стандардни на PLAY, Southwest Airlines, Spirit Airlines, Wizz Air и поранешниот исландски Wow Air.

Можеби ќе ве интересира

Три деца се меѓу 13-те загинати откако руски воен авион се урна во дворот на зградата

M T

Милановиќ: Кога Бајден ќе лета со комерцијален авион, тогаш и јас ќе летам

M T

Што можете, а што не можете да понесете со себе од авионот – Еве што земаат патниците како сувенири

M T

Се урна авион во САД, едно лице загина, девет се водат за исчезнати

M T

Еве што е првото нешто што го забележуваат стјуардесите кај вас кога ќе се качите во авион

M T

Се запали авион за време на лет, патниците плачеа и врескаа

M T