Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМакедонија

Полицијата им затропа на врата на прилепчанец и радовишанец поради коментари на фејсбук со кој ширеле говор на омраза

СВР Охрид поднесе кривична пријава против Б.Ѓ.(57) од Радовиш и Д.Р.(40) од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“.

Тие, на 24.06.2022, по текст од интернет портал објавен на социјалната мрежа Фејсбук, постирале коментари со кои ширеле говор на омраза.