Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМакедонијаТОП ВЕСТИ

Премиерот Ковачевски и претседателот на Алијанса на Албанците Таравари одржаа состанок како продолжение на лидерската средба

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски денеска се сретна со лидерот на Алијанса на Албанците, Арбен Таравари. Состанокот e продолжување на разговорите кои беа започнати на лидерската средба која се одржа во Собранието на 7 ноември 2022 година. Оваа средба е една од низата средби кои претседателот на Владата, Ковачевски ќе ги оствари во наредниот период со претседателите на сите политички партии застапени во Парламентот, а кои се однесуваат на суштински разговори врзани со европската иднина на Северна Македонија.

На средбата премиерот Ковачевски и Таравари разговараа за европската иднина на Северна Македонија, за чекорите кои треба да се преземат наредниот период и останатите одлуки кои треба да се носат во широк општествен и политички консензус.

На состанокот тема на разговор беше и активната борба против корупција и зајакнувањето на владеењето на правото во државата.

Тема на разговор беа блокираните закони во Собранието кои се во интерес на граѓаните и просперитетот на државата, како и потребата од поголема соработка помеѓу парламентарните партии во однос на деблокирање на истите.