Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМакедонија

Македонец обвинет за обид за убиство во Хрватска

По спроведената истрага, Жупаниското државно правобранителство во Вараждин, Хрватска поднело обвинителен акт против државјанин на Северна Македонија за сторени кривични дела обид за убиство и четири обиди за тешка телесна повреда.

Обвинението го товари 23-годишниот маж дека на 28 април годинава околу 3 часот на улица во центарот на Вараждин двапати прободел 23-годишен маж во телото.

23-годишниот обвинет е обвинет дека избодел и расекол со нож уште четворица мажи и им нанел физички повреди. Тој е во истражен затвор, а советот на Жупанискиот суд во Вараждин го прифатил предлогот на државниот правобранител и му го продолжи притворот поради опасност од бегство и извршување на нови кривични дела, објавија хрватските медиуми.