Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМакедонијаТОП ВЕСТИ

Ковачевски: Ако некоја партија се излолира нема право да ја излоира цела држава

„Секој пред себе мора да го има прво интересот на граѓаните, интересот на идните генерации, а потоа личниот политички интерес. Ако некој решил да се изолира и ако притоа решил да ја изолира и својата политичка партија тој не може и нема право да ја изолира цела држава“ изјави премиерот Димитар Ковачевски.

Тој додаде дека најголема опасност за нашиот пат кон ЕУ се Левица и Апасиев, кои во заложништво го држат и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

„Она што ние го имаме пред нас се одлуки за продолжување на патот кон полноправно членство во ЕУ. После таа одлука ќе има уште тешки одлуки затоа што тие реформи не се едноставни, тоа се реформи кои сите држави, членки на ЕУ ги поминале. Но, низ тие реформи, низ тешки одлуки изградиле подобро опшстество“ рече Ковачевски.

Тој додаде дека пратениците пред себе ја имаат одлуката дали сакаат идните генерации да живеат во држава членка на ЕУ дома или во туѓина.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе