Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Мозаик

ШОК СТУДИЈА КОЈА ОТКРИВА ДЕКА ИМАТЕ ПСИХОПАТСКИ КАРАКТЕРИСТИКИ! Ако пиете вакво кафе, луѓето треба да се пазат од вас

Не е шега!

Луѓето кои сакаат горчливи вкусови, како што е горкото кафе, имаат психопатски особини, покажа истражувањето.

Тие велат дека вкусовите се разликуваат, а истражувањето на Универзитетот во Инсбрук открило поврзаност помеѓу уживањето во горчливите вкусови и одредени карактерни црти.

Тоа значи дека ако, да речеме, сакате да пиете горко и јако кафе, можно е да сте психопат!

Не се шегуваме – студија објавена во стручно списание открила поврзаност помеѓу уживањето во силно, горко кафе и психопатски тенденции или садизам.

Повеќе од 1.000 возрасни лица учествуваа во истражувањето, одговарајќи на прашања за пијалоците и храната што ја сакаат. Тие, исто така, направија серија тестови на личноста, за да утврдат кој од нив има асоцијални особини на личноста, како што се садизам, нарцизам или психопатија.

Тим научници од Универзитетот во Инсбрук утврдиле дека постои врска помеѓу уживањето во горчливите вкусови и психопатските особини на личноста.

Воспоставена е најсилна врска помеѓу уживањето во горчливата храна, како што е горкото кафе, и „секојдневниот садизам“, односно уживањето во нанесувањето умерена болка на луѓето околу себе.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

Можеби ќе ве интересира

Кои се придобивките од пиењето кафе: омилениот пијалок на многу луѓе може да го намали ризикот од дијабетес

CENTAR MKD

Несакани ефекти од пиењето црно кафе: Еве до што може да доведе прекумерното внесување на кофеин

M T

Еве која храна го подобрува расположението и колку кафе треба да пиеме

M T

АЛТЕРНАТИВИ КОИ ВРЕДИ ДА СЕ ПРОБААТ – Овие неколку намирници ќе ве разбудат подобро од кафето наутро

M T

Не го фрлајте КАФЕТО! – Искористете го за да ги исчистите ОВИЕ ПЕТ РАБОТИ во вашата кујна

M T

Најкремастиот сладолед од кафе: Вистинско летно освежување за сите сетила

M T