22.8 C
Скопје
25. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarБизнис

Драстичен пад на цената на нафтата на светските берзи, расте доларот

Голем пад на нафтата на светските берзи.

Цената на барел нафта од типот брент изнесува 86 долари за барел, што е пад од 4 долари во однос на вчера.

Додека американската нафта се продава под 79 долари за барел, што е пад од 3,5 до 4 долари во однос на 23-ти септември.

Ново е и тоа што зајакна доларот, па сега еден долар се продава за 63,3 денари.