11.8 C
Скопје
26. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarБизнис

Нов пад на цените на нафтата на светските берзи

Цените на нафтата на меѓународните берзи денеска забележаа пад под притисок од очекуваната помала побарувачка и силниот долар пред евентуалното зголемување на каматните стапки во САД.

На Лондонската берза барел нафта се продаваше за 1,9 долари помалку од вчера односно за 89,45 долари.

Додека на американската берза барел нафта се продаваше за 82,54 долари односно за 2,57 долари помалку во споредба со вчера.