19.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМакедонија

Маричиќ: Не треба референдум, без разлика на исходот опозицијата е против уставни измени и против ЕУ

Заменик претседателот на Влаадата задолжен за европски прашања во гостувањето на „Топ Тема“ изјави дека нема да има никаква смисла ниту цел одржување на референдум, кога без разлика на исходот, опозициската ВМРО-ДПМНЕ не планира да гласа.

“Прашањето за референдум е навистина сериозно и жалам што ВМРО-ДПМНЕ на таков начин го отвори, не е тоа соочување на власта и опозицијата, туку едноставно зошто би биле ставени граѓаните во таква ситуација. Да се потсетиме прашањето кое што го предлага ВМРО-ДПМНЕ за референдумот е врзано за договорот од 2017, договорот со Бугарија, за кој што исто како и за францускиот предлог во јули оваа година, ВМРО-ДПМНЕ немаше ни храброст а имаше можност да гласа против. Тие ниту тогаш 2017, ниту сега за францускиот предлог не гласаа против, туку ја напуштија салата на чинот на гласањето….“- вели Маричиќ.

Вицепремиерот за европски прашања Маричиќ смета дека ова е политичка игра или желба како опозицијата да излезе од оваа ситуација во која што самите се наоѓаат, повикувајќи се на фактот што со години во програмата на ВМРО-ДПМНЕ, која влијаеше и СДСМ да ја смени програмата, беше ставено, дека било кое решение со Грција треба да се најде на референдум пред граѓаните и кога дојде времето за референдум 2018 година, ВМРО-ДПМНЕ реши да го бојкотира.

„Доколку навистина ВМРО-ДПМНЕ беше против францускиот предлог и против Договорот со Бугарија ќе гласа против за ратификацијата или сега зошто, пет години подоцна се отвора прашањато за референдум за Бугарија зошто не се отвори прашањето за референдум за Преспанскиот кога веќе го отвараат за договорот со Бугарија“, истакна Маричиќ.

Маричиќ вели дека јасни се условите под кои ќе влезиме во Унијата, тие се веќе поставени во преговарачката рамка и смета дека ако се прави референдум прашањето треба да биде вистинското, не дали сте за поништување на договорот, туку дали сте за членство во Европската Унија.