19.8 C
Скопје
24. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentarМакедонијаЛокалноТОП ВЕСТИ

И денеска пороен дожд и грмежи, во Скопје услови за невреме

УХМР и денеска со предупредување за нестабилно време со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Спроед најавите, прeтпладне времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност, од пладневните часови променливо облачно и нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има поинтензивни процеси во форма на невреме со пообилен дожд за кратко време, силен ветер, електрични празнења и услови за појава на град. Максималната температура ќе биде во интервал од 26 до 32 степена.

УВ=6

Во Скопје претпладне сончево со мала до умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Во делови од котлината ќе има услови за краткотрајно невреме. Максималната температура ќе достигне 30 степени.

Можеби ќе ве интересира

Променливо облачно време со температура до 21 степен

M T

Променливо облачно и нестабилно време со повремен пороен дожд и грмежи

M T

Променливо време со слаб ветер и локален дожд

M T

Променливо време со силен ветер, дожд и град

M T

Најмногу пријавени штети за поплавени простории и паднати дрвја

M T

Променливо облачно време со пороен дожд во попладневните часови

M T