1.8 C
Скопје
11. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ТЕМАМОЗАИКЉУБОВ И СЕКС

Некои работи е подобро да не се кажат: Партнерот не треба да знае што сте правеле со бившиот

Сосема е во ред да споделите некои работи од минатото, но треба да ја знаете границата. Партнерот не треба да знае што сте правеле со бившиот…

Мислење за неговите или нејзините родители

Прашањето за родителите на партнерот е особено чувствително и тука треба да се биде внимателен. Ако му кажете дека не ви се допаѓа неговата мајка или татко, само ќе создадете непотребна тензија меѓу вас. Ваквите зборови од партнерот само ќе болат, па замислете како би било кога ситуацијата би била обратна, советуваат брачните терапевти.

Работи од минатото

Сосема е добро да споделите некои работи од минатото, но треба да знаете каде е линијата. Партнерот не треба да знае што сте направиле со бившиот и не се препорачува да ги споредувате. Со тоа само ја омаловажувате вашата врска и давате до знаење на вашата поубава половина дека не е доволно добра.

Коментари за домашните работи

Нема потреба да ги миете садовите или да ги соберете алиштата, тоа ќе го направам сам/а – овие зборови, иако навидум бенигни, всушност го ставаат партнерот во неповолна положба. Го третирате како дете и му давате до знаење дека ништо не може да направи како што треба.

Број на сексуални партнери

Брачните терапевти предупредуваат дека е најдобро да не се споменува бројот на сексуални партнери со кои сте спиеле пред да стапите во врска. Зборувањето за тоа може да предизвика превирања во врската, па дури и да го натера партнерот да се премисли. Сето ова најчесто е последица на стравот дека партнерот ќе испадне или премногу или премалку искусен на тоа поле.

Коментари за изгледот

Ќелавост, висина или влакнест – тоа се работи на кои не може да се влијае и подобро е да се премолчи за нив. Партнерот може да помисли дека сакате да го промените, дека не ве привлекува или дека не е доволно добар за вас. Тие зборови можеби ќе му звучат како критика, па затоа е подобро да ги избегнувате.

Можеби ќе ве интересира

Експерт открива што да правите ако бившиот ви се јави за време на празниците: „Внимавајте“

M T

Размислете двапати пред да донесете одлука: Ако планирате да му се вратите на БИВШИОТ, размислете за овие прашања

M T

Засекогаш несреќни во љубовта: Овие 3 хороскопски знаци остануваат без партнер, а не е виновен ретроградниот Меркур

M T

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

M T

Овие ТРИ ЗНАЦИ СЕКОГАШ БАРААТ МАНА КАЈ ПАРТНЕРОТ – Никогаш не можете да ги задоволите

M T

Овие се 4-те најромантични хороскопски знаци, проверете дали меѓу нив е и вашиот партнер

M T