Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentarМакедонијаТОП ВЕСТИ

Променливо облачно време, попладне со дожд и грмежи

Времето денес ќе биде променливо облачно, свежо и нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Локално во попладневните часови ќе има појава на невреме со пообилен дожд, силни електрични празнења, силен ветер и појава на град. Минималната температура ќе биде во интервал од 12 до 19, а максималната ќе достигне од 23 до 30 степена.

Во Скопје променливо облачно, од пладневните часови во делови од регионот ќе има повремен пороен дожд, грмежи и засилен ветер краткотрајно и со невреме со интензивен пороен дожд, силен ветер и електрични празнења. Минималната температура ќе се спушти до 17, а максималната ќе достигне 29 степени, информираат од УХМР.

Во следните денови подрачјето на нашата земја и понатаму ќе биде под влијание на влажен и нестабилен воздушен бран, што ќе услови променливо облачно и нестабилно време, со пороен дожд и грмежи. Локално, претежно во попладневните часови, ќе има поинтензивни процеси во форма на невреме со пообилен дожд за кратко време, силни електрични празнења, силен ветер и појава на град. Температурите ќе останат значително пониски во однос на изминатиот период.

Можеби ќе ве интересира

Облачно со локален дожд, температурата до 19 степени

M T

Променливо облачно со локален пороен дожд и грмежи

M T

Променливо облачно време со температура до 21 степен

M T

Променливо облачно и нестабилно време со повремен пороен дожд и грмежи

M T

Променливо време со слаб ветер и локален дожд

M T

Променливо време со силен ветер, дожд и град

M T