29.8 C
Скопје
10. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија Бизнис

Од денеска поскапува парното

Од денеска поскапува парното греење за 14,18 проценти.

Од Владата најавуваат нови антикризни мерки за граѓаните и компаниите, а главна задача како што велат ќе биде да се обезбеди струја и други енергенси во текот на зимата.

Ова е второ поскапување на парното годинава и со него просечна сметка од 1800 денари се зголемува за 250 денари. Одлуката за новата цена, според образложението на Регулаторната комисија за енергетика, се должи на драстично зголемените цени на гасот на светските берзи, кој се тргува по десет пати повисоки цени од пред кризата.

Доколку не се увезат потребните количини на природен гас за производство на топлинска енергија, како што укажаа од РКЕ, тогаш ќе мора да се користи мазутот за производство што е многу неповолно од еколошки аспект и е ризично за граѓаните.

Можеби ќе ве интересира

СДСМ: Со антикризните мерки спречен е ценовен шок во време на најголема криза

M T

СДСМ: Антикризните мерки даваат резултати, 4.000 денари месечно помош за секое домаќинство

M T

СДСМ: Ново намалување на цената на горивата, антикризните мерки даваат резултат

M T

СДСМ: Ефикасноста во реализација на антикризните мерки доведе до пониски цени на горивата

M T

СДСМ: Ветивме и ги решаваме проблемите, ТЕ-ТО ќе произведува струја за АД ЕСМ до крајот на месец март, обезбедено е парно греење за Скопје

M T

СДСМ: Владата го реши проблемот со парното, додека Арсовска ги игнорираше барањата и потребите на скопјани

M T