26.8 C
Скопје
16. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Акциска контрола во Прилеп, приведено едно лице, седум санкционирани возачи

Во текот на изминатата вечер (31.07/01.08.2022) од страна на патролни тимови составени од полициски службеници од Одделот за униформирана полиција, Единицата за брзо распоредување, Посебната единица за поддршка, Единицата за интервентна полиција и Надворешната канцеларија за криминалистички работи Прилеп беа спроведени контроли на лица и патнички возила на подрачјето на Прилеп.

За време на контролите лишенo од слобода е едно лице поради основи на сомнение за сторено кривично дело по чл.215 од Кривичниот законик.

Во периодот од 21.00 до 04.00 часот, Мобилната единица за безбедност на сообраќајот на патиштата спроведе засилена акциска контрола на територијата на град Прилеп за санкционирање на возачи кои не ги почитуваат сообраќајните правила и прописи. При контролата санкционирани се седум возачи, од кои пет се исклучени од сообраќај.

Засилените акциски контроли продолжуваат. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

Можеби ќе ве интересира

Акциска контрола во Прилеп, приведени три лица, 20 санкционирани возачи

M T

69 пијани возачи санкционирани изминатата вечер

M T

Акциска контрола во Прилеп, кај едно лице пронајдена дрога, 24 санкционирани возачи

M T

Акциска контрола на подрачјето на Прилеп, едно лице приведено, констатирани повеќе неправилности во угостителски објект

M T

Ковачевски од Прилеп: Вложуваме во најмладите, преку инфраструктурни зафати до современа настава

M T

Акциска контрола во угостителски објекти во Куманово, од нив 4 затворени, за 14 е изречена глоба

M T