32.8 C
Скопје
3. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Здравје

Вирусни инфекции во носот – Како брзо да се ослободите од нив?

Еве корисни информации за вашето здравје!

Што ги карактеризира вирусните инфекции во носот?

Инфекциите на горниот респираторен тракт, најчесто локализирани во носот, се многу чести и најчесто самоограничувачки болести. Најчесто се јавуваат во зима, иако веќе не се толку сезонски ограничени.

Инфекциите на горниот респираторен тракт вклучуваат: ринитис (воспаление на носната слузница), синузитис (воспаление на синусите), отитис (воспаление на увото), фарингитис (воспаление на грлото), ларингитис (воспаление на гркланот).

Она што е карактеристично за вирусните инфекции, обично локализирани во носот, е тоа што тие спонтано се повлекуваат по околу една недела. Во тие недели, она што можеме да го направиме е да дејствуваме на симптомите што ги предизвикува инфекцијата. Симптомите вклучуваат кашлица, кивање, течење на носот, главоболка, треска и болки во мускулите и зглобовите.

Првата препорака за терапија

Она што е многу важно да се знае е дека инфекциите на респираторниот тракт најчесто се предизвикани од вируси или дури 75% од случаите. Меѓутоа, во пракса, обично се препишуваат антибиотици за лекување на овие болести. Пациентите го очекуваат тоа, а често лекарите препишуваат неселективно со линија на најмал отпор. Од друга страна, широката употреба на антибиотици придонесува за развој на отпорност, отпорност на бактериите кон нив, така што кога навистина ќе дојде до бактериска инфекција, тие ќе бидат отпорни на дадениот антибиотик и нема да го имаат очекуваниот ефект.

Затоа, во случај на вирусна инфекција, прва препорака е прополисот, кој има изразено антимикробно дејство, односно помага да се елиминираат вирусите, бактериите и габите. Најважно е да не создава отпор, а можете редовно да го користите без несакани ефекти. Покрај овие, има локално антиинфламаторно и антисептично дејство.

Препорака за третман на вирусна инфекција: прополис + Н-ацетилцистеин

Прополисот, како и Н-ацетилцистеин и натриум хлорид, веќе се докажани дека помагаат во елиминирање на вирусот. Исто така, есенцијалните масла од еукалиптус и нане обезбедуваат повеќекратна заштита која помага да се елиминира вирусот, да се чисти носот, да се спречи навлегувањето на вируси, да се регенерира и навлажнува носната слузница, да се ублажи непријатноста и да се подобри проодноста на горниот респираторен тракт.

Можеби ќе ве интересира

Овие хороскопски знаци сакаат да го „пикаат носот“ таму каде што не треба

M T

Народно верување – Што значи кога ве чеша носот?

M T

Дури 90 проценти од луѓето го чепкаат носот! Некои веруваат дека ова е ЗДРАВО – Но, науката вели НЕМОЈТЕ!

M T