27.8 C
Скопје
3. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Локално

(ВИДЕО) Уживајте во реновираниот автокамп Отешево по багателни цени

Преспа се полни со туристи, оваа летна сезона според почетокот може да се очекува да биде една од најдобрите со оглед на големата заинтересираност на туристите за овие краишта од Македонија.

Отешево кое само по себе е природна бања нуди одлични услови за одмор. Еден од сместувачките капацитети е автокампот Отешево кој нуди одлични цени за убав летен одмор.

Бунгаловите располагаат со три кревети за возрасни лица, тоалет и бања, мини кујна со електричен шпорет и семеен фрижидер, како и просторна тераса со маси и столчиња, која поглед кон прекрасното Преспанско Езеро.

За Отешево
Туристичката населба Отешево се наоѓа на 16 километри од Ресен.

Во близина на автокампот Отешево не постојат никакви загадувачи на воздухот и почвата, што го прават овој простор чист, незагаден, богат со озон, селен и други природни благородни гасови кои здраствено благопријатно делуваат на животот и здравјето на луѓето, па од тие причини овој простор е наречен ,,воздушна бања,, или природни ,,бели дробови,, , и претставува природно лечиште за астма и други заболувања на белодробно-респираторниот систем.

На ова подрачјето на Автокампот Отешево се осеќа продор на умерено топол воздух со медитерански карактеристики, што допринесува за благотрајни топли зими, и осетно свежи ноќи за време на летниот период. Автокампот е лоциран на западната страна на брегот на Преспанското Езеро, во увалата на подножјето на планината Галичицаа, на надморска височина од 855 метри, во Туристичката населба Отешево.

Повеќе информации за автокампот можете да добиете на телефонскиот број 070 207 259.

*ПР ТЕКСТ