27.8 C
Скопје
3. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Мозаик

ОВОЈ ЗНАК НА КОЖАТА СЕ ПОЈАВУВА ПРЕД СРЦЕВ УДАР: Може да ви го спаси животот

Има многу сигнали дека ни се заканува срцев удар, како што се болка во градите, отежнато дишење и гадење. Сепак, дури и еден знак на кожата укажува дека сме блиску до срцев удар. Не го занемарувајте, бидејќи навремената реакција може да ви го спаси животот.

Срцевиот удар е сериозна медицинска состојба која бара итен адекватен одговор. Се нарекува и миокарден инфаркт, а е предизвикан од недоволно количество крв што стигнува до срцето, што може да резултира со страшно оштетување на мускулите, но и да доведе до смрт.

Ако забележите наслаги на восок на вашата кожа кои изгледаат како бенка, имате висок ризик од срцев удар. Покрај овие кожни појави, „црвените бенки“ може да биде и ран знак за срцеви заболувања, па не би било лошо да се внимава и на нив. Исипите на кожата кои изгледаат како осип или мозолчиња може да бидат резултат на насобраните масти и холестерол во крвта.

Кога ќе забележите дека се создава нова појава на вашата кожа, се препорачува веднаш да посетите лекар кој ќе ве упати на дополнителни тестови за да утврди дали страдате од некоја од овие сериозни болести.

– Најчесто предупредувачките знаци се појавуваат на кожата или ноктите, а луѓето честопати имаат тенденција да ги игнорираат – информираат од Американската академија за дерматологија и предупредуваат дека во многу случаи дерматологот е докторот кој наведува дека имате срцеви заболувања.

Набљудувајќи ја вашата кожа и внимавајќи на формирањето на восочни наслаги и други грутки, можете навремено да го спречите заканувачкиот пораст на холестеролот и појавата на дијабетес.

– Сите израстоци на кожата можат да бидат опасни, особено ако се предизвикани од вирусот „Molluscum contagiosum“, бидејќи овој вирус од групата Рох ДНК создава епидермални јазли кои ги населуваат наборите и гениталиите и можат да бидат дури и болни, барем да чешаат и печат.. Овие јазли продолжуваат да се инфицираат, па може да се појави сепса – предупредува Американската академија за дерматологија.

Не би било лошо внимателно да ги погледнете вашите нокти. Имено, појавата на мали црвени точки, особено во основата на ноктот, може да укажува и на срцеви заболувања, па доколку ги забележите задолжително посетете лекар. Најчести симптоми на срцев удар се болка во градите, отежнато дишење и гадење.Покрај тоа, има вртоглавица и болка во левата рака.

Кога ја контролирате исхраната, значително го намалувате ризикот од миокарден инфаркт, бидејќи артериите ви се проодни, односно нема масни наслаги. Покрај тоа, редовното вежбање го зголемува нивото на проток на кислород низ вашето тело, а со тоа и вашето срце, затоа правете лесни вежби секогаш кога можете.

Можеби ќе ве интересира

Сакаат слобода: Хороскопскиот знак кој најчесто се разведува

M T

ЕДЕН знак го чека неверојатна љубовна СРЕЌА во 2022 година

M T

АКО СТЕ РОДЕНИ ВО ОВОЈ ЗНАК, ЗАДОЛЖИТЕЛНО КУПЕТЕ ЛОТО: Астролозите откриваат кој има најмногу СРЕЌА во ИГРИТЕ

M T

Овој знак го мрази целиот свет, а парите ги сака повеќе од се

M T

На улиците во Германија поставен нов сообраќаен знак

M T

ЗНАК КОЈ МОЖЕ ДА ВИ СПАСИ ЖИВОТ: Пред срцев удар се случува оваа промена на кожата!

M T