32.8 C
Скопје
3. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Мозаик

СПАС од летните горештини: Еве како да го добиете ефектот на климата со помош на вентилатор

Клима уредот е совршено решение за топлите денови, но некои го немаат во секоја соба или едноставно не го сакаат. Сепак, постои стариот добар вентилатор и еден трик што стана вирален.

Идеалната температура во спалната соба е од 16 до 18 степени, што е речиси незамисливо во текот на летото, освен ако климата не ви е вклучена цела ноќ. Во лето, сепак, мораме да трпиме малку повисоки температури, но не премногу високи, бидејќи спиењето во топла соба може да биде исцрпувачко.

Доколку не сте љубители на климата, или ја немате во секоја соба, искористете го овој трик кој дефинитивно помага. За климатскиот ефект ви требаат два вентилатори, но може да се користи и еден.

Експертите препорачуваат да направите „двоен ветер“ во просторијата и на тој начин ќе го исфрлите топлиот воздух од просторијата, а постудениот ќе го пуштите внатре.

Кога ќе падне ноќ, отворете ги сите прозорци и ставете вентилатор до прозорецот, но не да дува кон вас, туку надвор. На тој начин ќе исфрлите топол воздух од собата.

Ако имате еден вентилатор, целиот процес е завршен за вас овде и собата е пристојно ладена.

Но, ако имате две, можете да го добиете ефектот на климата.

Значи, првиот вентилатор е свртен нанадвор, а вториот е во вториот прозорец или веднаш до првиот вентилатор и е свртен кон вас. Испуштате таков свеж, ладен воздух во просторијата, а просторијата се лади.

Можеби ќе ве интересира

Тешко повреден работник, откако поправал вентилатор во фабрика

M T