32.8 C
Скопје
3. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Бизнис Во тренд...

Нов силен пад на нафтата на светските берзи

Цените на нафтата се лизнаа за повеќе од 6 долари за барел во средата поради притисокот на американскиот претседател Џо Бајден да ги намали зголемените трошоци за гориво, вклучително и притисокот врз големите енергетски фирми во земјата да помогнат на граѓаните за време на врвот на летната потрошувачка.

Утринава фјучерсите на американска сирова нафта Вест Тексас Интермедиејт (WTI) беа намалени за 5,98 долари, или 5,46 отсто, на 103,54 долари за барел. Слично на тоа, фјучерсите на суровата нафта Брент паднаа за 5,67 долари или 4,95 отсто на 108,98 долари за барел.