27.8 C
Скопје
3. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Мозаик

Намалување на несоница со бадеми: Еве колку треба редовно да ги консумирате

Постојат многу совети за подобрување на квалитетот на сонот и навиките за спиење.

Одредени совети ќе им помогнат на некои, но не на сите.

Урамнотежената исхрана е најдобриот сојузник во борбата против многу здравствени проблеми. Имено, една студија објавена во Националната медицинска библиотека откри дека само две недели редовно консумирање бадеми е поврзано со намалување на несоницата.

Имено, 446 учесници јаделе по 10 бадеми секој ден во текот на две недели. Пред да учествуваат во студијата, 77 отсто од учесниците изјавиле дека имаат проблеми со несоница, додека останатите изјавиле дека имаат квалитетен сон.

По истражувањето, 69 отсто од учесниците пријавиле проблеми со несоница, а 31 отсто рекле дека спијат добро. Бидејќи бадемовото млеко се прави од бадеми, може да ја реши и несоницата.

Slip Charity, организација која се занимава со хигиена на спиење, наведува дека на квалитетот на сонот најмногу влијае она што го јадете неколку часа пред спиење. Експертите од организацијата сметаат дека бадемите се вистински хит бидејќи содржат магнезиум кој го подобрува сонот, но и ги опушта мускулите. Покрај тоа, тие содржат протеини кои помагаат да се одржи стабилно ниво на шеќер во крвта додека спиете, а исто така го пренесуваат телото од состојба на стрес и адреналин во состојба на одмор. Затоа се одличен избор за попладневна ужина.

Меѓутоа, бидејќи спиењето е комплициран процес на кој може да влијаат менталното здравје, светлината и некои физички проблеми, важно е да се земат предвид сите овие фактори.

Освен тоа, кога станува збор за исхраната, не е доволно само да додадете бадеми бидејќи сонот влијае кога, што и колку јадеме во текот на денот, неделите, месеците и годините.

Најважно е да се ослободите од кофеинот и алкохолот, кои можат да ве спречат да заспиете и да имате квалитетен сон. Исто така, пушачите често имаат проблеми со несоница, почесто се будат и најчесто имаат „плиток“ сон. Додека да се откажете од пушењето, да се ослободите од кофеинот и алкохолот може да им помогне на многумина, секој човек треба да најде што е можно повеќе одговори за добар сон.

Можеби ќе ве интересира

ПРОВЕРЕНО ЕФИКАСНО – Најбрзиот начин да ја победите несоницата и да заспиете во рок од пет минути

M T

ДАЛИ ИМАТЕ НЕСОНИЦА? Ако испиете шолја млеко со овие 3 ПРИРОДНИ состојки, ќе заспиете како бебе

M T

Како да се избегне несоницата во топлите летни ноќи?

CENTAR MKD