33.8 C
Скопје
28. јуни 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Мозаик

Кинески научници официјално: Можеби сме фатиле сигнали од ВОНЗЕМЈАНИ

Кинеските научници тврдат дека нивниот џиновски телескоп „Небесно око“ можеби ги фатил знаците на вонземска цивилизација.

Истражувачите од Нормалниот универзитет во Пекинг пронашле „неколку случаи на можни технолошки траги на вонземски цивилизации“, се вели во извештајот објавен во вторникот во Science and Technology Daily, официјалното списание на Министерството за наука и технологија.

Сигналите беа откриени од 500-метарскиот сферичен радио телескоп на Кина (FAST), единствениот џиновски радиотелескоп со една антена во светот. Неформално е познат како „Небесно око“.

Космологот Џанг Тонџи, некогаш наречен „најголемиот ловец на вонземјани во Кина“, рече дека FAST лоцирал „неколку теснопојасни електромагнетни сигнали различни од оние фатени во минатото“.

Џанг, сепак, исто така изјави дека новите сигнали би можеле да бидат само радио пречки: „Можноста дека сомнителниот сигнал е некој вид на радио пречки е исто така многу голема и треба дополнително да се потврди и исклучи. Ова може да биде долг процес. ”

Како што претходно објави Азми Харун, телескопот FAST, лоциран во провинцијата Гуижоу, може да детектира слаби радио бранови од пулсарите и материјалите во далечните галаксии.

Телескопот беше завршен во 2016 година, а опсерваторијата чинеше 171 милион долари.

Од септември 2020 година, една од главните функции на телескопот е потрагата по вонземски живот. Универзитетот во Пекинг работи со научници од Универзитетот во Калифорнија, Беркли, на оваа програма.

До денес, овие истражувачи идентификувале две групи сигнали од 2019 година при обработката на податоците во 2022 година и една група сигнали оваа година, рече Џанг.

Можеби ќе ве интересира

ТЕЛОТО ПРАЌА СИГНАЛИ – Шест знаци на стрес за кои не сте свесни

M T

Маж во САД се обидел да киднапира авион за да бара вонземјани, се заканувал со бомба

M T