27.8 C
Скопје
1. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Кривични пријави за крадци од Гостивар, расчистени осум кражби

Секторот за внатрешни работи Тетово-Одделение за внатрешни работи Гостивар целосно расчисти осум кражби и тешки кражби и до Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе кривични пријави против : Е.А.(26), И Ф.(30) и малолетник, сите од гостиварски Добридол и против Л.С.(40) и С.И.(36) од гостиварско Форино, согласно членовите 235 и 236 од Кривичниот законик.

Првите тројца пријавени од Добридол се сомничат дека во текот на овој месец во неколку наврати противправно одзеле добиток од штала во гостиварско Сенокосе и го продале на други лица, а двајцата форинци дека во март годинава извршиле тешки кражби во маркети во Гостивар.

Вкупната имотна корист со која противправно се стекнале петмината осомничени се проценува на 244 илјади денари.

Можеби ќе ве интересира

Приведени крадци, фатени при извршување на кривичното дело

M T

Приведени крадци од Куманово, одземеното вратено на сопственикот

M T

Приведени крадци во Скопје, одземеното вратено на сопственикот

M T

Приведени двајца крадци, расчистена тешка кражба, одземеното вратено на сопственикот

M T

Приведени крадци во кумановско, затекнати при обид да извршат кражба од воз

M T

Приведени двајца крадци во Скопје, одземеното вратено на сопственикот

M T