22.8 C
Скопје
5. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

283 санкции за брзо возење

Во текот на вчерашниот ден (15.06.2022), Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 283 возачи.

Од нив 19 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а едно возило се движело со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Притоа, 127 возила ја пречекориле брзината во населено место, а 156 надвор од населено место. За време на акциската контрола санкционирани биле и 159 други видови прекршоци.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.

Можеби ќе ве интересира

408 санкции за брзо возење

M T

109 санкционирани возачи во Скопје: 58 за брзо возење

M T

287 санкции за брзо возење

M T

236 санкционирани возачи во Скопје: 68 за брзо возење

M T

365 санкции за брзо возење

M T

220 санкционирани возачи во Скопје: 92 за брзо возење

M T