18.8 C
Скопје
5. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Мозаик Здравје

Пазете се од легионерска болест: Еве какво е влијанието на КЛИМА уредот врз нашето здравје

Климата е најпопуларното средство за разладување на просторот на пазарот денес, но е и најризично, барем ако не се грижите редовно за него.

Бројни опасности
Многумина се свесни дека клима уредите кријат многу опасности по здравјето на луѓето, а најчесто се споменува легионерската болест. Тоа е предизвикано од бактеријата Легионела, која најдобро расте на температура меѓу 30 и 37 Целзиусови, а човекот се инфицира кога вдишува бактерија која се наоѓа во аеросоли, која потоа завршува во белите дробови.

Симптомите на легионерската болест вклучуваат треска, слабост, малаксаност, болки во мускулите, кашлица… Луѓето со респираторни проблеми, деца, хронично болни, лица со нарушен имунитет и постари лица се изложени на поголем ризик од инфекција.

Откриена навреме, болеста се лекува со антибиотици, но без антибиотици, стапката на смртност е висока, од 15 до 25 проценти. Закрепнувањето е долготрајно дури и со соодветен третман.

Секако, не треба да паничите или да се плашите од клима уредите, но дефинитивно треба да се грижите за редовно чистење и одржување. Повеќето експерти се согласуваат дека целосно чистење и сервисирање на клима уредите е доволно да се направи еднаш годишно, но доколку се користи и за греење, тогаш треба да се прегледа и чисти најмалку два пати годишно, особено ако имате домашно милениче.

Исчистете ги филтрите
Најважно е редовно да ги чистите филтрите, внимавајте се да е во ред со издувните гасови, односно доводот на воздух, а тоа важи и за надворешната единица каде гранчињата и листовите можат да пречат во работата. Ако не сте сигурни како сами да ја извршите проверката и чистењето, оставете го на овластен сервисен центар, но не прескокнувајте го сервисирањето.

Доколку сами влегувате во климатската служба, корисно е да знаете дека можете да ја убиете бактеријата легионела со термичка обработка на температури над 65 степени, ултравиолетови зраци, хлор и некои други средства за кои е потребно професионално ракување.

Пријатна атмосфера
Разликата помеѓу надворешната и внатрешната температура не треба да биде преголема, поточно 7 до 10 степени. Во спротивно, телото за кратко време не може да се прилагоди на промената на температурата и доаѓа до шок кој негативно влијае на здравјето.

Долготрајното изложување на студ влијае и на работата на метаболизмот. Циркулацијата е забавена, па сите други активности во мускулите, крвните садови и нервите се побавни. Климатизацијата во куќата создава пријатна атмосфера, без оглед на надворешната топлина.

Го намалува топлотниот осип и поленската треска, од кои страдаат алергиските. Квалитетниот клима уред го прочистува воздухот, ја намалува влажноста и ги отстранува непријатните мириси. Со оглед на сите предности и недостатоци, може да одлучите дека е најдобро клима уредот да го користите само повремено, да не ја намалувате температурата под 26 степени и да не се навикнувате премногу.

Можеби ќе ве интересира

ВНИМАВАЈТЕ – 14 проценти од луѓето ја имале болеста пренесена преку крлежи

M T

Болест што предизвикува паника и страв: Еве што е хипохондрија и како се лекува

M T

ВНИМАНИЕ! ЗАПОЧНА СЕЗОНАТА НА КРЛЕЖИ! – Последиците можат да бидат фатални ако е на кожата повеќе од 36 часа, а еве како правилно да го отстраните

M T

Почина легендарниот тренер Душан Ивковиќ

M T

Еве како да го разладите домот доколку немате клима

M T