6.8 C
Скопје
6. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » болест
CentarМозаикЗдравје

Нова болест на хоризонтот: Ковид-19 и вирусот Западен Нил ЗДРУЖУВААТ СИЛИ

M T
Инфектологот проф. Д-р Дарко Ножиќ изјави дека е можно да се спојат коронавирусот и вирусот Западен Нил. И со двата вируси се зголемува бројот на...
CentarМозаикЗдравје

ВНИМАВАЈТЕ – 14 проценти од луѓето ја имале болеста пренесена преку крлежи

M T
Според истражувањето објавено денес, повеќе од 14 отсто од светската популација се заразила со Лајмска болест, најчеста болест која се пренесува преку крлежи. Централна Европа...
CentarМозаикЗдравје

Болест што предизвикува паника и страв: Еве што е хипохондрија и како се лекува

M T
Грижата за сопственото здравје стана навика за многумина, бидејќи повеќето болести полесно се спречуваат отколку да се лечат. Но, понекогаш луѓето се толку преокупирани со...
Мозаик

ВНИМАНИЕ! ЗАПОЧНА СЕЗОНАТА НА КРЛЕЖИ! – Последиците можат да бидат фатални ако е на кожата повеќе од 36 часа, а еве како правилно да го отстраните

M T
За жал, со топлото време пристигнаа и неговите помори. Еден од најопасните дефинитивно се крлежите кои можат да се „закачат“ на вас, вашите деца или...