19.8 C
Скопје
24. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМозаик

Важна за целото тело: Еве колку ВОДА треба да пиете дневно

Човечкото тело е 55-60 проценти составено од вода, а разликите зависат од уделот на мускулното или масното ткиво. Имено, мускулите содржат многу повеќе вода отколку маснотии. Исто така, 83 отсто од човечката крв е вода, а 70 отсто од мозокот е исто така вода.

Водата придонесува за варење, помага во исфрлање на токсините од црниот дроб и бубрезите, го отстранува вишокот на натриум од крвотокот, ја регулира телесната температура и крвниот притисок, ја штити кожата и другите ткива и обезбедува здравје на зглобовите.

Поради сето горенаведено, човек може да преживее без храна со недели, но по неколку дена без вода му се нарушуваат виталните функции. Дури и блага дехидрација, која може да се постигне по неколку часа без вода, влијае на расположението, когнитивните функции и физичките перформанси.

Водата се губи од телото постојано, со дишење, потење и дефекација, а количината на изгубена вода во текот на денот значително варира поради голем број фактори. На пример, во ден кога времето е суво и лицето е неактивно, осум чаши вода се многу и повеќето ќе бидат влажни и многу минерали ќе се изгубат. Во исто време, во топол ден, ако некое лице е многу активно, осум чаши вода ќе бидат далеку под потребното ниво и ќе се заканува дехидрација.

Официјални препораки за внесување вода нема, но експертите се на мислење дека е неопходно да се пие од литар и пол до два и пол литри дневно. Околу 20 отсто од водата влегува во организмот од храната, а овошјето и зеленчукот се храна која содржи најголеми количества вода. Доматите и лубениците имаат 90 проценти вода.

Исто така, потребите за внесување вода се разликуваат по бројни фактори, од составот на телото, температурата на околината до нивото на активност. Понатаму, бремените и доилките имаат поголеми потреби за вода. Постарите луѓе многу често внесуваат премалку вода. Според некои податоци, до 30 отсто од хоспитализираните стари лица (на возраст над 65 години) се дехидрирани.

Иако другите пијалоци се вклучени во вкупниот дневен внес на течности, експертите советуваат повеќето течности да се внесуваат од обична вода. Имено, студијата објавена од Розинџер, Бетанкур и Френсис покажала дека дури 20 отсто од децата и младите воопшто не пијат обична вода дневно, туку целокупниот внес на течности се базира на разни сокови и други видови на пијалоци.

Засладените и газираните пијалоци штотуку се поврзани со низа заболувања – од дебелина, депресија до дијабетес и кардиоваскуларни болести. Истражувањата потврдија дека зголемувањето на внесот на вода го намалува вкупниот дневен внес на калории, што е уште една придобивка и причина зошто другите пијалоци треба да се заменат со вода, во што поголем процент.

Можеби ќе ве интересира

Еве што се случува со телото ако престанеме да јадеме шеќер 7 дена

M T

Ковчегот со телото на кралицата Елизабета денеска пристигнува во Лондон

M T

Сите ја правиме истата грешка: Доктор објасни во кои ситуации НИКОГАШ не треба да пиете вода

M T

Јадел само леб и шунка 10 години: Она што почнало да му се случува на телото ги оставило лекарите без зборови

M T

Повеќе од една третина од територијата на Пакистан е под вода

M T

Еве како да го научите вашето тело да се буди порано

M T