33.8 C
Скопје
4. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Забрчанец: „Отворен Балкан“ не е замена за ЕУ, но го европеизира регионот и нѐ носи напред

„Целта на регионалната иницијтива „Отворен Балкан“ е европеизација на регионот и остварување на стремежот за членство на овие држави во ЕУ. Ова не е замена за ЕУ, туку напротив преставува убрзување на процесот за приближување кон ЕУ, преку развој на економијата и регионалните иницијативи, со ова ја носиме Европа на Балканот, тоа го потврдуваат и ЕУ и САД, и тие имаат јасна позиција дека со „Отворен Балкан“ ние се приближуваме кон Брисел.“ – изјави Марјан Забрчанец, национален координатор за „Отворен Балкан“, во вестите на Сител.

„САД го поддржуваат „Отворен Балкан“ се додека е отворен за сите земји од регионот, и тоа е така, премиерите Ковачевски и Рама и претседателот Вучиќ постојано го нагласуваат тоа и упатуваат пораки кон другите држави да се приклучат кон оваа иницијатива.“- дополни Забрчанец.