30.8 C
Скопје
3. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

127 санкционирани возачи во Скопје, 18 возачи на мотоцикл

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (16.05.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територија на град Скопје изречени се вкупно 127 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина девет санкции, 18 санкции за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикл, 16 мерки за возење без возачка дозвола.

Изречени се пет мерки за користење на мобилен телефон, пет санкции за возач почетник, пет мерки за нерегистрирани возила…

Засилените акциски контроли продолжуваат. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

Можеби ќе ве интересира

236 санкционирани возачи во Скопје: 68 за брзо возење

M T

220 санкционирани возачи во Скопје: 92 за брзо возење

M T

191 сообраќајни прекршоци во Скопје, 49 за брзо возење

M T

Вархеји очекува Скопје и Тирана во наредните денови да ги отворат пристапните преговори со ЕУ

M T

Тешко повредено младо момче по сообраќајка со мотоцикл

M T

176 сообраќајни прекршоци во Скопје, 52 за брзо возење

M T