33.8 C
Скопје
4. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Соборот на СПЦ одобри канонско единство со Македонската православна црква

Собор на СПЦ денеска одобри канонско единство на СПЦ со македонската православна црква односно со Охридската Архиепископија, дознава српски Блиц.

Тоа според написот значи дека е решен спорот од 1967-ма година кога МПЦ прогласи автокефалност од Српската Црква.

На решавањето на спорот се работело во тајност подолго врема на преговори меѓу двете цркви во Ниш. Претходно беа обновени разговорите меѓу поглаварите на двете цркви, српскиот патријарх Порфирие и Архиепископот г.г. Стефан.