Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

109 санкционирани возачи во Скопје, 13 без возачка

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (11.01.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територија на град Скопје изречени се вкупно 109 мерки, меѓу кои за возење без возачка дозвола 13 санкции, девет мерки за технички неисправни и нерегистрирани возила, седум санкции за возење повеќе од дозволената брзина.

Изречени се девет мерки за користење мобилен телефон, четири санкции за некористење сигурносен појас, четири мерки за минување на затворен сигнал (црвено светло), 36 за непрописно паркирање.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

Можеби ќе ве интересира

101 санкционирани возачи во Скопје, 22 за брзо возење

M T

166 санкционирани возачи во Скопје, 29 за брзо возење

M T

181 санкционирани возачи во Скопје, 39 во алкохолизирана состојба

M T

50 санкционирани возачи во Скопје, 25 за брзо возење

M T

109 санкционирани возачи во Скопје

M T

140 санкционирани возачи во Скопје, 34 под дејство на алкохол

M T