25.8 C
Скопје
19. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

148 санкции за брзо возење

Во текот на вчерашниот ден (02.12.2021) Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 148 возачи. Од нив седум возилa се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а две возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Притоа, 62 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 86 надвор од населено место.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.

Можеби ќе ве интересира

167 санкционирани возачи во Скопје, 53 за брзо возење

M T

Володин: Санкциите против Русија се покажаа како неефикасни и се вратија како бумеранг во Европа и Америка

M T

143 санкционирани возачи во Скопје, 33 за брзо возење

M T

801 санкции за брзо возење

M T

164 санкционирани возачи во Скопје, 94 за брзо возење

M T

Со т.н. ноќен радар 165 санкции за брзо возење на територија на цела држава

M T