Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија Во тренд...

СДСМ: Мицкоски промашените проекти од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ да не ги припишува на Владата предводена од СДСМ

Соопштение на СДСМ – реакција на изнесени ставови на Христијан Мицкоски од ВМРО-ДПМНЕ:

Христијан Мицкоски најдобро е да не драматизира и промашени проекти од нивното владеење да ги препишува како неуспех на оваа Влада.

Очигледно Мицкоски не ги познава добро институциите, нека го праша својот ментор Никола Груевски која е разликата помеѓу Европската банка и Банката на Советот на Европа.

Мицкоски исто нека го праша неговиот ментор Груевски, зошто во негово време се потпишани два катастрофални догвори? Еден за изградба на Клинички центар со компанија од Италија пред стечај, кој оваа Влада го раскина, а другиот за КБ Штип, веќе започнат со нецелосен проект, каде недостасуваа цели сегменти на електрика и механизација. Банката во неколку наврати одобруваше ревизја на проектот но изградбата запре поради несогласувањето во рамките на изведувачот и подизведувачот во времето на Никола Груевски.

Затоа, после целосно средување на проектот продолжуваме со нов финансиски извор.

Поради таквите проекти кои ни ги остави ВМРО ДПМНЕ сега се повлекуваат и инвеститорите. Несоодветни проекти и изведби се печат на ВМРО ДПМНЕ.

Можеби ќе ве интересира

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ е нервозна, нивните градоначалници се големо разочарување, време е да престанат со лаги на прес конференции

M T

СДСМ: Пецаков е фатен како ги крши здравствените протоколи, затоа ВМРО-ДПМНЕ лаже за Зечевиќ

M T

СДСМ: Пецаков треба да одговара, наместо да се заканува со тужби, Мицкоски да каже дали го поддржува неговото неодговорно постапување

M T

СДСМ: Пецаков да не глуми жртва и да не врши притисок врз институциите

M T

СДСМ: Нема потреба да се укочува системот со предвремени избори секоја година

M T

СДСМ: Додека ВМРО-ДПМНЕ напразно критикува, Владата предводена од СДСМ ја решава енергетската криза и го штити стандардот на граѓаните

M T