Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Ахмети: Преовлада свеста за евроатлантската ориентација на земјата

Пријателството со Соединетите Американски Држави и Европската Унија, но и со земјите од регионот е без алтернатива и неприкосновено под никакви услови и под никакви околности, напиша лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на социјалните мрежи.

„Преовладуваше свеста за заедничките достигнувања, слободата, еднаквоста, правдата, добрососедството, евроатлантската ориентација на нашата земја и сигурната прозападна иднина. На нашата земја и треба повеќе безбедност, повеќе стабилност и целосна политичка предвидливост.

Негирањето на Охридскиот, Преспанскиот договор, добрососедството, но и НАТО, ЕУ, Република Косово, албанскиот јазик не може да имаат место овде“, додава Ахмети.

Тој воедно нагласи дека нема да постапуваат ниту со емоции ниту со еуфорија.

„Засекогаш заедно!“, порача лидерот на ДУИ.

Можеби ќе ве интересира

Ахмети: Европа е нашиот дом, им честитам на сите граѓани

M T

Али Ахмети им го честита Божик на православните верници

M T

Ахмети: Со работа и инвестиции државата се движи кон развој

M T

Али Aхмети ги претстави петте програмски завети на ДУИ за локалните избори

M T

Ахмети до координаторката на ОН: Статусот на Охрид во УНЕСКО е наш најголем приоритет

M T