Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Мозаик Кујната од Centar Во тренд...

Внимавајте во што ги чувате остатоците од храната, никогаш не ја завиткувајте вака

Остатокот од храната, после јадење, треба да се завитка во нешто, да се складира, но алуминиумската фолија која често се користи не е најдобриот избор.

Кога сè уште жешкото јадење ќе го покриете со алуминиумска фолија, разни бактерии почнуваат брзо да растат и се размножуваат бидејќи навлегува премногу воздух.

Линдзи Мелоун, експерт за храна од Клиниката во Кливленд, вели дека храната треба да се чува во контејнери кои можат добро да се затворат за да не излегува воздухот, а со тоа и бактериите. Исто така, треба да се чува само кога целосно ќе се излади – дотогаш оставете го во тенџерето или тавата во која сте готвеле.

Откако ќе се излади, треба да се чува во фрижидер и да не се остава на собна температура – ова особено важи за месото и млечните производи.

Секоја храна која стоела на собна температура повеќе од неколку часа, по правило треба да се фрли бидејќи бактериите безбедно се формирале и повеќе не се безбедни за јадење.

Можеби ќе ве интересира

Состанок на министрите за надворешни работи на Г7 во Германија поради претстојната криза со храна

M T

Светските организации предупредуваат на глобалниот проблем со храната

M T

ОН: Русија обвинета за предизвикување глобална криза со храна

M T

Украинска армија: Русите имаат храна, гориво и муниција уште три дена

M T

Портпаролот на кинескиот министер: На Украина и треба храна, а не оружје

M T

За мирен стомак: Која храна ја спречува надуеноста

M T