Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МакедонијаКултура

В недела почнуваат настаните преку кои ќе се одбележи 95-годишнината на скопската Зоолошка градина

Со проекцијата на филмот „Пинокио“ во Градскиот парк на „Школка“ ќе почнат низата настани со кои роденденски ќе се одбележат 95 години од основањето на Зоолошката градина Скопје.

Во текот на наредните месеци планирани се едукативни и забавни настани во Градината, а киното на отворено ќе се одржи в недела со почеток во 20.30 ч.

„Проекцијата на филмот е замислена како пикник, па секој треба да си понесе ќебенце. Ние ќе обезбедиме вода, сокови и кроасани за посетителите. Филмот ‘Пинокио’, кој беше номиниран во две категории за ‘Оскар’, е од жанрот фамилијарен/фантазија, а влезот за сите посетители ќе биде бесплатен. Се гледаме на ‘Школка’“, порачуваат од скопската Зоолошка градина.

Можеби ќе ве интересира

Денот на народното востание 11-ти Октомври одбележан со настани и почести во Куманово, Прилеп и Скопје

M T

Бајден на годишнината од настаните во Капитол: „Трамп претставува континуирана закана за американската демократија“

M T

Пендаровски ги откажа сите настани поради пожарот во Тетово

M T

Филипче: Размислуваме за присуство на настани на затворено, задолжително само со вакцинален сертификат

M T