19.8 C
Скопје
24. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МакедонијаВо тренд...

Обвинение за тренерот по џудо во Прилеп за силување деца

Прилепското обвинителство поднесе обвинение за тренерот по џудо од Прилеп за силување деца, односно негови ученички кои му биле доверени заради тренирање и воспитување.

46-годишникот е обвинет за обљуба со злоупотреба на положбата.

„Обвинетитот како тренер по џудо, од февруари до декември 2020 година, во Прилеп и на други места, заради задоволување на полови страсти, со злоупотреба на својата положба ивршил полови дејствија врз деца кои наполниле 14 години – четири ученички кои му биле доверени заради тренирање и воспитување“, соопшти Обвинителството.

Заедно со обвинението до Судот е доставен предлог за продолжување на веќе определената мерка притвор за обвинетиот.​

Монструозниот случај беше обелоденет во јануари годинава. Малолетничките пријавиле во полиција дека нивниот тренер сексуално ги злоставувал по што беше отворена истрага.

Можеби ќе ве интересира

Обвинение за сопственик на угостителски објект, злоставувал Македонка и Русинка

M T

Обвинение против двајца битолски гинеколози поради смрт на новороденче

M T

Обвинение против заменик директорот кој истепал ученик во основно училиште во Чегране

M T

Обвинение за неплаќање акциза во Велес

M T

Обвинение за гостиварец кој со нож нападнал човек, чие возило било паркирано до патот

M T

Одобрено обвинението за „Поштенска банка“

M T