8.8 C
Скопје
23. септември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Мозаик Во тренд...

Интересни факти за солта што можеби никогаш не сте ги чуле

Солта е навистина чудесен минерал. Бели заби, зачинува храна, ја отстранува нечистотијата …

Еве уште неколку интересни факти за солта, за кои можеби не сте знаеле.

– Постојат 14.000 употреби на сол.
– Солта може да се рециклира природно, што значи дека никогаш нема да ја потрошиме.
– Ако не сакате тревата да расте меѓу вашите камења или цигли, посипете ги пукнатините со сол.
– Може да ги избрка мравките.
– Солта што ја јадеме сочинува помалку од 15 проценти од солта произведена ширум светот.
– Ако целата сол од океанот се ширеше на површината на земјата на копно, на неа ќе имаше слој сол дебел над 150 метри.
– Просечно лице внесува над три грама сол на ден.

Можеби ќе ве интересира

Интересни факти за кучињата кои сигурно не сте ги знаеле

M T