Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Претрес во Прилеп, пронајдени оружје и муниција

Денеска (05.07.2021) полициски службеници од Надворешната канцеларија за криминалистички работи од ОВР Прилеп, по добиена судска наредба извршија претрес во дом и други простории кај Д.Р.(50) од Прилеп. При претресот се пронајдени и одземени пушка „Црвена застава“ калибар 16 мм, пиштол германско производство калибар 9 мм, 4 парчиња спорогоречки штапин за експлозив, детонаторска каписла број 8, 10 парчиња муниција 7,9 мм и 6 ловечки патрони, за кои не поседувал дозвола.
По целосно документирање на случајот против Д.Р. ќе биде поднесена кривична пријава за „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материјали“, казниво по чл.396 од Кривичниот законик.

Можеби ќе ве интересира

Претрес во Битола, приведени две лица

M T

Извршен претрес во гевгелиско, пронајдена дрога

M T

Претрес во Скопје, приведен дилер на дрога

M T