35.8 C
Скопје
3. август 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија Во тренд...

Казнети 232 возачи во Скопје, 86 за брзо возење

Полицијата вчера казни 232 возачи во Скопје, од кои 86 за брзо возење, соопшти Министерството за внатрешни работи.

„На територијата на град Скопје изречени се вкупно 232 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 86 санкции, 19 прекршоци што го чинат возачите на мотоцикли, 5 санкции за возачи почетници. Изречени се 17 за возење под дејство на алкохол, 8 за користење мобилен телефон, 5 за некористење сигурносен појас, 5 за минување на затворен сигнал (црвено светло), 34 санкции за непрописно паркирање“, соопшти МВР.

Од таму најавија дека засилените акциски сообраќајни контроли продолжуваат.