35.8 C
Скопје
3. август 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Османи од состанокот на ПСЈИЕ во Анталија: Преку регионалната соработка ги надминуваме разликите што го оптоваруваат регионот

Mинистерот за надворешни работи, Бујар Османи, учествуваше на состанокот на министрите за надворешни работи на земјите членки на Процесот за соработка на Југоисточна Европа (ПСЈИЕ) во рамките на турското претседавање 2020-2021, во Анталија, Република Турција.

„Поминавме долг пат од почнувањето на Процесот за соработка во Југоисточна Европа. Денес, сите наши држави се усогласуваат со евро-атлантските вредности и се стремат да бидат дел од европското семејство. Покрај нашите основни заложби за мир и стабилност, постигнати се и други важни достигнувања во областа на регионалната соработка, што беше главниот двигател во текот на целиот процес и генерира значителни резултати. Преку регионална соработка, преку засилена комуникација на сите општествени нивоа, преку економијата, бизнисот, културата, па сѐ до политичката комуникација, ние ги надминуваме разликите шот го оптоваруваа регионот со опиплив бенефит од успешната регионална соработка“, истакна Османи

Министрите разговараа за приоритетите на турското претседателство со ПСЈИЕ, кои во голема мера беа посветени на воспоставување поголема поврзаност на регионот, младината и нејзиното значење во општествата, дигитализација, култура и туризмот, унапредување на регионалната соработка преку јакнење на политичката и економската соработка, како и кон демократијата, владеењето на правото, слободната пазарна економија и почитувањето на фундаменталните човекови права како основни европски вредности што остануваат во фокусот на сите земји членки на ПСЈИЕ.

ПСЈИЕ брои вкупно 13 земји членки од регионот на Југоисточна Европа, во кој, покрај Северна Македонија, се и Албанија, Босна и Херцеговина, Бугарија, Грција, Молдавија, Косово, Романија, Србија, Турција, Хрватска, Црна Гора и Словенија.

Можеби ќе ве интересира

Три лица загинаа, десетици се повредени во големиот пожар кај Анталија

M T

Поради пожарите во Анталија, Османи ја одложи посетата на Анкара

M T

Османи: Има можности за решавање на спорот со Бугарија до крајот на годината

M T