19.8 C
Скопје
19. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Кујната од Centar

Вистинско уживање: Десерт од чоко со урда готов за 5 минути

Рецепт за вкусен, лесен десерт кој е готов за само 5 минути.

Се подготвува многу брзо и лесно. Уживајте во готвењето, сигурно ќе ви се допадне!

Состојки:

  • 160 грама чоколадо
  • 30 грама растително масло
  • 400 грама урда
  • 40 грама путер
  • 50 грама шеќер во прав
  • ванилин шеќерПодготовка:

Стопете 160 грама чоколадо.

Додадете 30 грама растително масло.

Раширете го добиениот чоколаден крем на силиконски калап за мафини и ставете го во замрзнувач 10 минути.

Во сад ставете 400 грама урда и додадете 40 грама мек путер, 50 грама шеќер во прав и ванилин шеќер.

Измешајте со миксер за стапчиња.

Калапот премачкајте го уште еднаш со чоколадо и потоа наполнете го со урда.

Измазнете ја површината и намачкајте со растопено чоколадо.

Оставете во фрижидер 1-2 часа.

Пријатно!