19.8 C
Скопје
19. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentar Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Утре студено, а од сабота пресврт – Метеоцентар со детална прогноза за продолжениот викенд

Утре ќе се задржи ветровито и уште посвежо со засилен северозападен и северен ветер (особено изразен вдолж поширокото Повардарие, каде ќе достигнува брзина и над 70 км/час).

Од сабота следува период на претежно сончево и значително потопло време со слаб до умерен јужен ветер.

Прогноза за 22.05.2021
Минимална температура: 3°C до 10°C
Максимална температура: 21°C до 29°C
Сончево и потопло со слаб до умерен ветер од јужен правец.

Прогноза за 23.05.2021
Минимална температура: 5°C до 11°C
Максимална температура: 25°C до 33°C
Сончево и топло со слаб до умерен ветер од јужен правец.

Прогноза за 24.05.2021
Минимална температура: 9°C до 15°C
Максимална температура: 26°C до 34°C
Сончево и топло со слаб до умерен ветер од јужен правец, кој попладне вдолж Повардарието на места ќе засилува.
Последна сателитска слика