Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentar Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Пороен дожд и грмежи на средината на оваа седмица, но и прилично високи температури – Метеоцентар со детална прогноза за следните денови

Во следните денови времето ќе биде претежно стабилно со слаб до умерен претежно јужен ветер, а повремено засилен долж Повардарието.

Температурите најпрвин ќе бидат нешто пониски, потоа од четврток благо ќе се покачат кон следниот викенд. Во среда ќе има услови за локален пороен дожд и ретки грмежи.

Прогноза за 06.05.2021
Минимална температура: 6°C до 12°C
Максимална температура: 21°C до 28°C
Сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од северозападен правец.

Прогноза за 07.05.2021
Минимална температура: 5°C до 13°C
Максимална температура: 23°C до 28°C
Сончево со умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец.

Прогноза за 08.05.2021
Минимална температура: 7°C до 13°C
Максимална температура: 22°C до 29°C
Сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен северен ветер кој во пошироко Повардарие ќе засилува.