Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Бизнис

Нова цена на горивата во Македонија ќе биде објавена во вторник напладне

Регулаторната комисија за енергетика се очекува на 4. мај 2021 (вторник) напладне да ги соопшти новите цени на горивата кои ќе зажат се до следниот понеделник.

Во моментов цеата на бензинот 95 изнесува 67 денари/литар, додека бензинот БС 98 се точи за 69 денари по литар, а еуродизелот по цена од 58,5 денари од литар.

РКЕ согласно законот секој понеделник ги утврдува новите цени, но за оваа работна недела, состанокот се оддржува во вторник поради неработниот понеделник.