36.8 C
Скопје
23. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentar Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Невреме, па пеколни температури – Метеоцентар со детална прогноза за празниците

Утре ќе има изолирана појава на краткотраен пороен дожд и грмежи, претежно во планиските подрачја. Потоа до понеделник под влијание на топла воздушна маса и јужно воздушно струење ќе има значителен пораст на температурите кои на места ќе бидат и над 30 степени. Во ноќта кон недела во западните делови ќе има услови за локален дожд.

Прогноза за 30.04.2021
Минимална температура: 6°C до 13°C
Максимална температура: 24°C до 30°C
Сончево и топло со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од јужен правец.

Прогноза за 01.05.2021
Минимална температура: 8°C до 15°C
Максимална температура: 25°C до 31°C
Умерено до значително облачно со умерен ветер од јужен правец. Во текот на ноќта кон недела во западните делови ќе има услови за локален дожд.

Прогноза за 02.05.2021
Минимална температура: 9°C до 17°C
Максимална температура: 25°C до 33°C
Претпладне променливо облачно, попладне облачноста ќе се намали. Ќе дува умерен, во западните делови засилен југозападен ветер.

Можеби ќе ве интересира

Топлотен бран над Македонија – Метеоцентар со детална прогноза за следните 4 дена

CENTAR MKD

Следи топол бран со температури над 40 степени

M T

Топлотен бран над Македонија: Температурите ќе достигнат над 40 степени

CENTAR MKD