27.8 C
Скопје
17. септември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Showbiz

Почина доајенот на македонската фолк песна, Ѓоко Дончев

Почина пејачот Ѓоко Дончев, кој важеше за еден од доајените на македонската народна музика.

Дончев беше активен на сцената повеќе од 25 години и со своите песни ја одбележа златната ера во македонската фолк музика.

Во текот на неговата музичка кариера соработуваше со најдобрите изведувачи и композитори и испеа дел од најубавите македонски фолк песни. Во македонската народна музика остави длабока трага со своите безвременски хитови, како легендарните „Чуј ги куме свирачите“, „Сношти Кате“, „О доме мој“ и многу други.

Ѓоко Дончев е роден на 2.5.1949 година во Валандово, а почина во Скопје на 15.1.2021.

Погребот ќе се одржи на 17.1.2021, на градските гробишта во Бутел.