-2.1 C
Скопје
20. јануари 2021
Centar.mk – Дознај сѐ!
Centar Македонија

Милевски: Жалам што опозицијата не собра храброст и не излезе на избори во Штип и Пласница

Жалам што опозицијата не излезе на избори во Штип и Пласница, демократксо право на граѓаните е да излезат на ибори и да изберат за кого ќе гласаат, пандемија имаше и во јули и во декември, истакна министерот за локална самоуправа Горан Милевски во емисијата 24 анализа на ТВ24.

Тој нагласи дека изборите не се распишани по желба на премиерот Зоран Заев, туку бидејќи беа исполнети законските услови според изборниот законик.

Граѓаните излегоа во доволен број за тие избори да бидат легитимни, а СДСМ на изборите го подобри својот изборен резултат, нагласи Милевски.